""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIZY I PRZEPISY WJAZDOWE

 • Hongkong jest miejscem aktywnym gospodarczo przez cały rok. Najlepsze warunki pogodowe na podróż turystyczną jest październik i listopad. W najchłodniejszych miesiącach tzn. od grudnia do połowy lutego średnia temperatura wynosi 15 stopni Celsjusza, jednak wysoka wilgotność powietrza i nieustannie klimatyzowane pomieszczenia publiczne sprawiają, iz odczuwana temperatura jest niższa. Od maja do września panuje w Hongkongu pora deszczowa o dużej wilgotności powietrza i temperaturach przekraczających 30 stopni w ciągu dnia. Wrzesień to okres największego prawdopodobieństwa występowania tajfunów, choć cyklony tropikalne o różnej sile mogą tworzyć w ciągu całego okresu od maja do listopada.

  Paszport osoby przyjeżdżającej do Hongkongu musi pozostawać ważny co najmniej przez 1 miesiąc po upływie zakładanego okresu jej pobytu w Hongkongu. Natomiast paszport osób, które jedynie zatrzymują się w Hongkongu w tranzycie do niektórych miejsc Regionu, jak np. Tajwan, Filipiny czy Indonezja musi pozostawać ważny przez co najmniej 6 miesięcy.


  Na pobyt do 90 dni wiza nie jest wymagana. O zgodę na przedłużenie pobytu należy zwrócić się do tutejszego urzędu imigracyjnego. Aplikacje można składać w:

  Immigration Department
  7 Gloucester Rd, Immigration Tower
  Wanchai,
  Hong Kong
  Tel. 2824 6111,
  Fax. 2824 1133
  E-mail. enquiry@immd.gcn.gov.hk
  http://www.info.gov.hk/immd

  Przy wjeździe do Hongkongu należy wypełnić formularz wjazdowy.

  W przypadku wyjazdu do Chin z Hongkongu/Makau wymagana jest wiza. Obywatele wszystkich krajów podróżujący do Chińskiej Republiki Ludowej (poza chińskimi rezydentami Hongkongu/Makau) muszą posiadać ważną wizę. Biura Komisarza MSZ ChRL wydają pojedyncze, podwójne oraz wielokrotne wizy (te ostatnie na zaproszenie strony chińskiej).

  UWAGA !

  Przyjeżdżając do Hongkongu/Makau z Chin kontynentalnych i zamiarem powrotu tamże, należy wcześniej uzyskać wizę uprawniającą do podwójnego przekroczenia granicy.

  Sekcja wizowa w Hongkongu znajduje się w budynku China Resources Building, 7/F, Lower Block, 26 Harbour Road, Wan Chai, Hong Kong. Godziny przyjęć: pn.-pt. 9.30-12, 14-17; w normalnym trybie (odbiór za trzy dni robocze) koszt rozpatrzenia wniosku wizowego, dla obywateli RP to HK$570. Wraz z aplikacją, paszportem i jednym zdjęciem należy również przedłożyć bilet lotniczy lub promowy. Wiza jednorazowa upoważnia do pobytu w ChRL maksimum do 30 dni). Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Biura Komisarza MSZ ChRL w HK.
   

  Podobne wymagania wizowe stosowane są w sekcji wizowej w Makau, z tym że opłata jest inna. Od obywateli RP pobiera się sumę równą MOP590 za każdy rodzaj wizy. Sekcja przyjmuje interesantów w pn.-pt. 9-12, 14.30-16.30, z tym że piątki przeznaczone są wyłącznie na odbiór dokumentów. Adres Biura: 992, Avenida do Dr. Rodrigo Rodrigues, Macao SAR, tel: (853)87915106/87915126, fax: (853)87915102. Strona Biura Komisarza MSZ ChRL w Makau.


  Wizę można także otrzymać w biurach China Travel Service (główny oddział w Central, tel: (852) 2522-0450; biuro w Tsim Sha Tsui, tel: (852) 2736-1863). Więcej informacji można uzyskać na stronie CTS.


  5-dniową wizę uprawniającą do pobytu wyłącznie na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Shenzhen można także otrzymać na przejściu granicznym w Lo Wu - godziny otwarcia 8.30-23.00, tel. kontaktowy: 86 755 8232 7700. Opłata za wyrobienie wizy wynosi 475 RMB.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: